Funkcjonalność aparatu fotograficznego

Oprócz ceny i specyfikacji technicznej aparatu cyfrowego, które jest niewątpliwie bardzo ważna musimy ocenić czy urządzenie jest przyjazne w użytkowaniu. Musimy sobie spróbować wyobrazić jak będzie się ono sprawdzało na różnego rodzaju wycieczkach czy spotkaniach. Czasem na pozór mało istotne elementy w codziennym użytkowaniu mogą znacznie wpłynąć na komfort wykonywania zdjęć.

Jednym z takim parametrów jest wielkość i kształt urządzenia. Nie zawsze mamy ze sobą torbę bądź placek w którym bez problemu możemy przechowywać aparat. W przypadku urządzenia kompaktowego dobrze aby mieściło się ono w kieszeni. Istotny jest również kształt aparatu aby pewnie i stabilnie leżał w dłoni podczas wykonywania zdjęcia.

Kolejnym elementem jest obsługa aparatu. Wszelkie podstawowe funkcje powinny być łatwo i szybko dostępne. Zoom, włączenie i wyłączenie lampy błyskowej i kasowanie zdjęć. Wszystkie te funkcje powinny być tak rozmieszczone aby bez problemu można je wykonywać jedną ręką. Nie zawsze mamy czas i możliwość szukania jakiś ustawień głęboko w menu aparatu.

Ważny jest również czas włączenia i wyłączenia aparatu jak i zrobienia zdjęcia. Bardzo często ma miejsce jakaś niespodziewana sytuacja, którą chcielibyśmy uwiecznić na fotografii. Zbyt długi czas uruchamiania urządzenia może sprawić iż przegapimy najlepszy moment na wykonanie zdjęcia. Ponadto długi okres włączania urządzenia i robienia zdjęcia jest bardzo uciążliwy przy dłuższym użytkowaniu.