Lustrzanka czy kompakt?

Kupując aparat fotograficzny każdy z nas ma określone wymagania co do jego jakości i oferowanych funkcji. Aparaty cyfrowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Są to aparaty uniwersalne i profesjonalne, bądź inaczej mówiąc kompaktowe i lustrzanki. Czym one jednak różnią się od siebie ?

Aparat kompaktowy jest urządzeniem przeznaczonym dla osób nie zajmujących się fotografią. Posiada on niewielkie wymiary i większość jego ustawień jest korygowana automatycznie w zależności od warunków w którym robimy zdjęcie. Aparaty kompaktowe są kierowane do zwykłych ludzi, którzy od czasu do czasu chcąc zrobić zdjęcie na wyjeździe wakacyjnym bądź spotkaniu z rodziną czy przyjaciółmi. Niewielkie wymiary urządzenia sprawiają, że bez problemu zmieścimy je w plecaku czy nawet niedużej damskiej torebce. Obsługa aparatu kompaktowego jest niezwykle prosta. Najczęściej wystarczy przyciśnięcie jednego guzika w skutek czego zdjęcie jest już zrobione. Nie musimy się przejmować  ustawianiem ostrości bądź lampy błyskowej, bowiem tym wszystkim zajmuje się nasze urządzenie, optymalnie dostosowując wszystkie parametry do warunków w którym robimy zdjęcie.

Aparaty profesjonalne, tak zwane lustrzanki są przeznaczone dla użytkowników którzy własnoręcznie wolą dostosować wszystkie ustawienia aparatu. Urządzenia takie są przeznaczone dla osób interesujących się fotografią, które potrafią zrobić użytek z profesjonalnego sprzętu. Lustrzanki są  większe jak i również droższe od tradycyjnych aparatów. Większe wymiary sprawiają, że jest on mniej poręczny. Należy jednak pamiętać że jeśli tylko posiadamy odpowiednie zdolności, za pomocą lustrzanki możemy wykonać o wiele lepsze zdjęcia, niż w przypadku zwykłych aparatów.