Rozdzielczość wykonywanych zdjęć

Aparaty cyfrowe posiadają mnóstwo rożnych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu. Zoom optyczny i cyfrowy, stabilizacja obrazu oraz  rozdzielczość wykonywanych zdjęć, czy aby na pewno wszystkie te parametry są tak samo istotne?  Tym razem zwróćmy uwagę na rozdzielczość wykonywanych zdjęć.

Rozdzielczość wykonywanych zdjęć stała się parametrem bardzo intensywnie reklamowanym zarówno przez producentów aparatów cyfrowych jak i przez ich dystrybutorów, czyli różnego rodzaju sklepy RTV. Rozdzielczość zdjęć jest wyrażana w megapikselach. Przeciętne aparaty cyfrowe posiadają rozdzielczość od 4 do nawet 15 Mpx. Rozdzielczość zdjęcia to nic innego jak jego wielkość. Im więcej Mpx posiada konkretny model aparatu, tym większe zdjęcia może on wykonywać. Wzrost ilości megapikseli oferowanych w aparatach, wiąże się bardziej z chwytem marketingowym niż z większą użytecznością aparatu. Ciągle rosnąca ilość dostępnych megapikseli dobrze wygląda na różnego rodzaju reklamach. Taki rodzaj kampanii reklamowej spowodował iż klienci utożsamiają ilość Mpix z jakością aparatu.

W praktyce zdjęcia o rozdzielczości 7 Mpx umożliwiają nam na wydrukowanie odbitki o wielkości 20cm x 30cm. Zdjęcia o takiej wielkości drukujemy bardzo rzadko, standardowym formatem zdjęć jest wielkość 10cm x 15cm, aby wywołać takie zdjęcie wystarczy rozdzielczość   około 2 Mpx. Widzimy więc, że w zwykłych warunkach bardzo duża rozdzielczość po prostu nie jest nam potrzebna. Ponadto zdjęcia o bardzo w wielkości zajmują znaczną ilość miejsca na karcie pamięci, ograniczając tym samym liczbę fotografii jaką możemy zmieścić na jednym nośniku danych.