Zasilanie urządzenia

Bardzo ważnym elementem przy wyborze aparatu cyfrowego jest rodzaj zasilania w jaki jest on wyposażony. Wiadomo, że z aparatu rzadko kiedy korzystamy w domu, czyli tam gdzie bez problemu możemy go naładować czy też wymienić zużyte baterie. Najczęściej zdjęcia są wykonywane na wakacjach bądź spotkaniach z bliskimi gdzie naładowanie urządzenia bądź wymiana zużytych akumulatorów nie jest łatwa, nie zawsze mamy ze sobą odpowiednie kable bądź dodatkowy zestaw baterii aby dalej korzystać z aparatu.

Aparaty cyfrowe są wyposażone w zwykłe baterie (najczęściej paluszki) bądź wbudowany akumulator ładowany z sieci elektrycznej lub za pośrednictwem podłączenia go do komputera. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Zaczynając od tradycyjnych baterii, są one bardzo łatwo dostępne. W przypadku wyczerpania się tych znajdujących w urządzeniu bez problemu możemy udać się do kiosku bądź na stację benzynową w celu zakupienia kolejnych. Niestety jednak korzystanie z standardowych baterii jest dosyć kosztowne. Można zakupić akumulatorki, które wyglądem niczym nie różnią się od zwykłych baterii, możliwe jest jednak ich ładowanie. Niestety należy się liczyć z kosztem zakupu zarówno akumulatorów jak i ładowarki.

W przypadku wbudowanych akumulatorów nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. W momencie gdy odpowiednia skala informuje nas o niskim poziomie baterii, należy naładować urządzenie podłączając je do sieci. Po kilku godzinach ponownie możemy robić zdjęcia. Nie zawsze jednak mamy ze sobą odpowiednie kable umożliwiające ładowanie urządzenia, co można zaliczyć do wad tego typu rozwiązania.