Zoom optyczny i cyfrowy

Zoom, czyli inaczej zbliżenie jest bardzo przydatną funkcją w którą są wyposażone chyba wszystkie aparaty cyfrowe. Nie zawsze mamy możliwość odpowiedniego podejścia do punktu który chcemy  sfotografować. Korzystanie ze zbliżenia umożliwia nam wykonanie zdjęcia z takiej odległości jaką mamy na to ochotę. Wykorzystując zoom możemy również odpowiednio skadrować zdjęcie w zależności od potrzeb przybliżając bądź oddalając obraz.

Aparaty fotograficzne są wyposażone w dwa rodzaje zbliżeń. Jest to zoom optyczny i zoom cyfrowy. Zoom optyczny działa na podobnej zasadzie jak lornetka. Odpowiednie ułożenie soczewek w aparacie sprawia, że możemy przybliżyć obraz. Wykorzystując zoom optyczny zdjęcie nie traci na jakości. Warto jednak zauważyć, iż robiąc zdjęcie zwłaszcza na dużym zbliżeniu ciężko jest utrzymać aparat nieruchomo. W takich wypadkach najlepiej skorzystać z statywu bądź szukać urządzeń wyposażonych w dobry system stabilizacji. Czym większy zoom optyczny, tym większe zbliżenie możemy wykonać.

Zoom cyfrowy jest najczęściej znacznie większy niż zoom optyczny. Nie należy jednak zbytnio zwracać uwagi na ten parametr. Zoom cyfrowy w przeciwieństwie do zoomu optycznego nie polega na zmianie ustawień elementów optycznych wewnątrz obiektywu, a na cyfrowym przybliżeniu. Im zdjęcie jest zrobione na większym zoomie cyfrowym, tym gorsza jest  jego jakość. Zbliżenie cyfrowe możemy porównać do powiększania zdjęcia na naszym komputerze. Każde dodatkowe zbliżenie pogarsza jakość zdjęcia.